Статьи

Земельна оборудка Василини. Як прокурор Чернігівщини роздерибанив 800 га військового полігону

Коли в березні цього року колони російських окупантів стояли на околицях Києва, мало хто ставив питання, чому деяких військових об’єктів, розташованих на стратегічних напрямках, і які могли б зупинити ворога далеко від столиці, просто не існувало на картах. Але сьогодні, коли розбитий ворог уже давно втік з Київщини, Чернігівщини та Сумщини, розібратися в цьому просто необхідно. Тим більше, що за зникненням стратегічного полігону стоїть фігура одіозного прокурора Чернігівщини Сергія Василини.

Як так сталося, що майже 800 га землі Батуринського полігону та військової частини, що були розташовані на стратегічній трасі М02 або ж “московській трасі”, на момент російського вторгнення були уже “роздерибанені”, а їхнє цільове призначення було змінено з “земель оборони” на землі сільськогосподарського призначення? При чому без жодного погодження з Міністерством оборони.

Варто зазначити, що землі Батуринського полігону використовувалися військовими ще з XIX століття, але у 2018 році Чернігівська обласна державна адміністрація надала дозвіл на розроблення проєкту щодо відведення земельної ділянки  полігону площею 778  га та передачу її у комунальну власність Батуринській громаді.  Однак, через відсутність проекту землеустрою земля не була передана громаді.

Втім, ситуація почала стрімко мінятися в 2021 році одразу після призначення прокурором Чернігівської області Сергія Василини. Чернігівська обласна державна адміністрація розпочала дії із вилучення цих земель та зміни їхнього цільового призначення. Результатом цього стала безоплатна передача понад 500 га земель у приватну власність фізичним особам для ведення особистого селянського господарства.

При чому усі зазначені дії із землями полігону провадилися з цілковитим ігноруванням вимог закону.  Чернігівська ОДА вилучала землі державної власності та змінювала їх цільове призначення, не маючи на це передбачених Земельним кодексом України повноважень. Крім того, ці дії не погоджувалися з Міністерством оборони України, як це передбачено Законом України “Про використання земель оборони”.Більше того, за інформацією наших джерел з Чернігівської ОДА, протягом трьох років Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернігів та одна з військових  частин неодноразово зверталися до Чернігівської ОДА про віднесення земель колишнього військового полігону до сфери управління Міноборони України. Але тодішнє керівництво Чернігівської ОДА, хоч і було проінформоване про необхідність передачі земель військового полігону у користування військовим, але ці звернення вперто ігнорувало. Певно чиновники робили так, оскільки мали свої плани та високу матеріальну зацікавленість в “дерибані” майже 800 га землі.

За відсутності жодних законних підстав Чернігівська ОДА протягом 2021 року видала розпорядження про надання 333-ом фізичним особам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність по 2 га земельних ділянок із складу земель полігону, а також затвердила 253 проекти землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок у  власність для ведення особистих селянських господарств.

Прикметно, що відповідні протиправні розпорядження від Чернігівської ОДА видавав заступник Голови Олександр Савченко. Не дивно, що того ж 2021 року він був затриманий працівниками Державного бюро розслідувань за підозрою у шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах або організованою групою, коли разом із спільниками вирішив організувати продаж престижного готельного комплексу Чернігова за істотно заниженою вартістю.

Отож, Чернігівська ОДА  протиправно вилучила понад 500 га державних земель та безоплатно роздала їх фізичним особам для ведення особистого селянського господарства. Але насправді ніякі дрібні власники землі полігону так і не отримали, адже усе що відбувалося було черговою корупційною схемою, розробленою за активної участі прокурора області Сергія Василини, який уже давно заробив собі реноме людини, що використовує службове становище не для служіння закону, а для збагачення свого “родинного бізнесу”.

Одразу після призначення на Чернігівщину Василина здійснив зухвалу оборудку з видобутком піску в області. За допомогою кримінальних проваджень обласний прокурор зробив так, що жодна компанія в області просто більше не могла видобувати пісок. На розчищене місце він завів підконтрольну йому фірму “Святий грааль 777”, яка стала монополістом з постачання піску на Чернігівщині та могла робити це за суттєво завищеними цінами. Робилося це настільки нахабно, що прокуратуру у штучному створені “пісочної кризи” в Чернігові публічно звинувачував навіть мер міста Владислав Атрошенко.

До речі, дефіцит піску завдав серйозного удару і по можливостям відновлення руйнувань в Чернігові, і по здатності міста облаштовувати оборонні споруди під час війни. Але Василину це, схоже, не надто обходило.

Власне, свій корупційний слід Василина залишив не лише на Чернігівщині. Під час роботи в Запорізькій обласній прокуратурі, як з’ясували журналісти-розслідувачі, будівельні компанії дружини Василини вигравали майже усі тендери на державні та комунальні замовлення. Є до Василини і інші корупційні претензії з боку громадськості, але той, схоже, щодалі то діє все більш безоглядно.

Що стосується схеми з дерибаном військових земель Батуринського полігону, то суть її полягала в тому, що 333 нових приватних власника невеличких земельних ділянок, навіть не збиралися займатися веденням підсобних господарств на безкоштовно отриманих у власність ділянках.  Напрочуд швидко ці земельні ділянки були відчужені на користь інших приватних осіб, серед яких годі й віднайти представників місцевого селянства. Чисто математично те, що 333 людини одночасно вирішили продати свої земельні ділянки виглядає надто малоймовірно. Швидше за все ми маємо справу з фіктивним оформленням земель через паї людям. Втім, з цією схемою ще мають остаточно розібратися компетентні органи.

Врешті ділянки масово, за договорами купівлі-продажу, були відчужені на користь дуже обмеженого кола фізичних осіб-землевласників. Головним покупцем, “консолідатором” цих земель стала підставна особа. І зараз ці ділянки “в чорну”, без договорів оренди та будь-яких інших правових підстав обробляються і використовуються для ведення прибуткового товарного сільськогосподарського виробництва. На цих ділянках зростають соняшник, кукурудза та інші сільськогосподарські культури. А кошти від їх вирощування й реалізації вочевидь проходять повз державний та місцеві бюджети, поповнюючи тіньові статки організаторів й учасників цієї злочинної схеми.

Зрозуміло, що подібне не могло залишитися без уваги суспільства. І органи місцевого самоврядування, і громадські організації почали писати чисельні звернення в прокуратуру щодо очевидного розкрадання земель військового полігону. Але, оскільки прокурор області Василина і був головним ідеологом такої схеми, то реакція прокуратури на ці звернення виявилася цілком передбачуваною. Звісно, для форми “фактове” кримінальне провадження було зареєстроване, втім ніяких конкретних дій з розслідування цієї ситуації та спроб повернення землі у власність держави ніхто і не думав вчиняти. Чернігівською прокуратурою не було подано жодного судового позову, не витребувано з незаконного володіння жодного гектару роздирибанених земель полігону.Прокурор Сергій Василина

Як результат землі стратегічного військового об’єкту використовуються для збагачення обмеженого кола осіб близьких до прокурорського високопосадовця. І за все це українському суспільству під час війни доводиться платити життями своїх найкращих людей. І так триватиме й надалі, якщо влада та правоохоронні органи не будуть врешті очищені від ділків на кшталт Василини.

Напечатать
Сергій Остапенко
«ОЛИГАРХ»

Публикации

Суботін Шредінгера

Власник збанкрутілого Мегабанку, масштабне виведення майна з якого розслідує ДБР, одночасно перебуває в двох станах - як керівник державного холдингу та людина, яка веде боротьбу з владою

Віктор Пінчук програє Федору Закусило війну за «Укргазвидобування»

Державна газовидобувна компанія, судячи з усього, не проти такого розвитку подій: присутність конкурента із США, що торгує китайським товаром, дозволяє суттєво збивати ціни українського монополіста «Інтерпайп»

Микола Злочевський підкрадається до Генпрокуратури

Скандальний екс-міністр екології часів Януковича, який погорів на спробі дати хабар на суму $5 млн керівництву НАБУ та САП, схоже, продовжує таємно скуповувати елітну нерухомість в Києві - втому числі на гроші, «зекономлені» на сплаті…
Все Последние публикации

Хотите быть в курсе актуальных новостей?

Подпишитесь на наши обновления!
Проверьте, разрешены ли уведомления в Вашем браузере
Хочу быть
в курсе!
Больше не показывать.