Компанія, що займається примусовою евакуацією автомобілів, здійснює послуги таксі та перевезень «Експрес-Т» може бути причетна до доставки наркотичних речовин та викрадення автомобілів.
Про це йдеться у статті на сайті Капітал
Так, у публікації згадується нещодавня сутичку журналіста Геннадія Павличенка з водіями служби евакуації автівок «Експрес-Т», під час якої один зі співробітників погрожував журналісту фізичною розправою.
У статті нагадується, що це не перший конфлікт співробітників служби з представниками медіа: у 2015 році відомий журналіст Володимир Бойко провів власне розслідування, в результаті якого з’ясувалося, що власниками «Експрес-Т» є Олександр Приймак та його батьки Наталія і Олег.
«Попри те, що з часу розслідування Володимира Бойка минуло понад 9 років, «Експрес-Т» продовжує займатися своїми брудними справами. За ними числиться 51 кримінальна справа за різними статтями, проте вони не лише успішно реалізують свої оборудки, але й виграють мільйонні тендери», – йдеться у статті.
Зокрема, згідно з даними порталу YouControl, послугами «Екпрес-Т» користується Державне управління справами та «Оператора газотранспортної системи України».
«Для того, щоб перемогти у якомога більшій кількості торгів, «Експрес-Т» плодить фірми-прокладки. За документами вони записані на інших осіб, проте насправді це підставні особи, так звані «фунти», за якими стоять ті ж самі власники – родина Приймаків», – говориться у публікації.
За даними Геннадія Павличенка, якого цитує видання, пояснення такої безкарності служби перевезень «Експрес-Т» може бути в тому, що власник компанії Олександр Приймак має впливових друзів та партнерів у верхівці столичної поліції.
Павличенко підкреслює, що на «Експрес-Т» заведено понад 50 кримінальних проваджень. Одне з них стосується незаконних перевезень наркотичних речовин, яке зафіксував один з телеграм-каналів.
Також «Експрес-Т» звинувачують у викраденні автівок з деокупованої Київщини весною 2022 року. За даними слідства, співробітники служби у Бучі викрадали автомобілі, які покинули власники, попередньо позначаючи їх знаками російської армії – Z і V.
«Згідно з кримінальним провадженням, відкритим наприкінці 2022 року проти представників цієї компанії, вартість викрадених автівок «у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян», що, згідно з Кримінальним кодексом України, кваліфікується як крадіжка у великих розмірах», – йдеться у публікації.
На думку автора статті, «Експрес-Т» має можливість допомогти українській армії, але не робить цього, бо має інші цілі.
«Згідно з нещодавно підписаним законом про мобілізацію, на фронт планується спрямувати певну кількість автомобілів. То чому б такій великій транспортній компанії, з таким серйозним активом у вигляді виграних тендерів та з потужним автопарком не виділити його частину для потреб армії? Питання, звісно, риторичне. Адже «Експрес-Т» тільки наживається на війні, інше в її плани не входить», – резюмується у статті.
Денис Светлов
«ОЛИГАРХ»