Політолог Марʼян Ощановський оприлюднив в своєму блозі на сайті Цензор аналіз ситуації з ліцензією на видобуток українського літію.
Кабінет Міністрів України досі не призначив дату проведення конкурсу на отримання ліцензії на видобуток українського літію на родовищі “Добре”, однак у ЗМІ вже активно циркулює інформація про фактичну “перемогу” певної групи осіб та отримання контролю над “українським літієм”. Пікантності ситуації додає той факт, що всі фігуранти процесу десятиліттями пов’язані між собою, і це далеко не перший їхній спільний проєкт в Україні.
Медведчук і Рабінович, колишні акціонери одного українського телеканалу, давно знайомі й можуть користуватись послугами вкрай впливового 81-річного “лобіста” з найближчого оточення Дональда Трампа, який, до слова, також був співвласником того ж телеканалу і став фігурантом розслідування федеральних прокурорів США у справі передачі хабарів українським посадовцям.
Мова йдеться про Рональда Лаудера та його непідтверджене документально партнерство із зареєстрованою в Дубліні південноафриканською корпорацією TechMet, яка в українських медіа дивним чином подається як “американська” і де-факто вважається переможцем майбутнього конкурсу.
У контексті українського літію ЗМІ згадують роль 81-річного Лаудера як одного з “ключових інвесторів” та політичного гравця в стратегічному плані видобутку. Це вкрай розмите формулювання, яке простіше тлумачити як: “друг Трампа, який пообіцяв принести південноафриканцям український літій”.
Жодних публічних чи офіційних даних про реальні інвестиції Лаудера в український літій чи TechMet немає — лише заяви самої TechMet. Перевірку цих обставин варто залишити американським правоохоронцям, особливо якщо є можливе порушення Закону про розкриття лобістської діяльності (Lobbying Disclosure Act, 2 U.S.C. § 1601 et seq.), у разі якщо участь Лаудера та його вплив на держрішення США не були належним чином задекларовані. Із піар-кампанії, розгорнутої TechMet та її південноафриканським керівником Браяном Менеллом, може скластися ілюзія, що TechMet — це майже підрозділ Держдепу США, який реалізує ресурсну політику Сполучених Штатів у світі. Насправді весь зв’язок TechMet зі США зводиться до того, що в окремих проєктах у ролі пасивного інвестора присутня Американська корпорація міжнародного фінансування розвитку (DFC) з вкладенням 105 мільйонів доларів — дійсно пов’язана з урядовими структурами США, але жодним чином не бере участі в діяльності TechMet.
Оголошений у розшук за держзраду екснардеп ОПЗЖ Вадим Рабінович, який довгий час разом із Лаудером був співвласником українського телеканалу, також спільно з ним фігурує у матеріалах розслідування Мін’юсту США — зокрема, у справі про ймовірну передачу $1,2 млн хабарів українським посадовцям через офшорні схеми та посередників, щоб отримати ліцензію на мовлення “того самого українського телеканалу”.
Нині Вадим Рабінович відкрито і з неприхованим цинізмом офіційно представляє Україну в (EJP) європейського парламенту, де вважається ключовою фігурою. На відкритті (EJP) був присутній Рональд Лаудер, а фінансування створення і діяльності (EJP) нібито забезпечив Ігор Коломойський, ще один співвласник “того самого українського телеканалу”.
Показово, що раніше українські ЗМІ повідомляли, що від імені Лаудера і TechMet в Україні діє Володимир Ігнащенко — одіозний ексзаступник міністра економіки часів Януковича. Саме він свого часу вмонтував “прокладку”, пов’язану із сином Януковича, в угоду про розподіл продукції між Shell та Україною. У результаті Shell втратила понад $100 млн і залишила країну.
Сьогодні Ігнащенко знову “представляє інтереси” — і знову діє за старими схемами. За повідомленнями ЗМІ, він підробив свій офіційний статус, нібито виданий Мінекономіки України, щоб представляти TechMet.
Ретельної перевірки потребують факти участі у цьому міжнародному “літієвому” шахрайстві Бориса Ложкіна, який проживає в Монако та є ще одним офіційним представником Лаудера. За наявною інформацією, низка осіб, пов’язаних із діяльністю TechMet, за участі Рабіновича і Ложкіна, втягнули Лаудера в масштабну схему, метою якої є отримання ліцензії на видобуток літію в Україні — на родовищі “Добре” у Кіровоградській області. А з огляду на те, що Рабінович і Медведчук чудово почуваються на державі-агресорі Росії, цьому консорціуму нібито вже пообіцяли ліцензію на родовище Шевченківське, розташоване на тимчасово окупованій території.
Уся ця ситуація не несе нічого доброго для українського літієвого сектору і може зірвати угоду між Україною і США щодо мінеральних ресурсів. Станом на сьогодні родовище “Добре” — це порожнє поле: для початку видобутку необхідно вкласти в рази більше, ніж Американська корпорація міжнародного фінансування розвитку (DFC) інвестувала у TechMet за весь час — йдеться про сотні мільйонів доларів, і все це — в умовах повномасштабної війни!
Найреалістичніший прогноз видобутку першої тонни літію на цьому родовищі — не раніше ніж через сім років. На той момент шанованому Рональду Лаудеру буде вже 88 років. Вихід проєкту на самоокупність і перший прибуток — не раніше ніж через 15 років.
Мій суб’єктивний висновок такий: ми маємо справу з черговою шахрайською схемою, мета якої — отримати ліцензію, залучити гроші з ринку, а потім “кинути” інвесторів, пославшись на форс-мажор, спричинений війною. Усе — в найкращих традиціях часів Януковича.
Підтвердження всієї наведеної тут інформації ви легко знайдете у відкритих джерелах. В умовах повномасштабного воєнного вторгнення є діячі, які ще з часів Кучми і Януковича вільно себе почувають і ведуть справи в Монако, Росії, Україні, ПАР та США.
Новому Кабміну слід виявити крайню обережність, щоб під виглядом запуску літієвої галузі не профінансувати повернення “Партії регіонів 2.0” — особливо якщо викладені тут факти не будуть ретельно перевірені.
«ОЛИГАРХ»